Magdaléna Kašparová – realizátor

Absolventka ateliéru Nových médií na Akademii výtvarných umění v Praze loni společně spolu s místním fotografem Petrem Kubínem uspořádala úspěšnou akci Vypuštění páry. Videoprojekce s doprovodným programem na podporu záchrany železničního mostu se u Haly Věry Čáslavské uskutečnila také díky finančnímu příspěvku od Fondu Černošice.

Pracujete zejména s médiem videa, webové stránky a digitálního prostoru obecně. Co Vás na těchto technikách nejvíc baví?

Určitě dynamika, variabilita a široké možnosti, což jsou zároveň pilíře dnešní audiovizuální komunikace, kdy statické obrazy přestávají stačit. Určitě nijak nezatracuji malbu nebo klasické techniky, ale sama jsem se našla v médiích závislých na čase – nejčastěji videích. Právě plynutí času je tam pro mě důležitý rozměr. Krásně to bylo vidět právě u Vypuštění páry – v médiu videa můžu pracovat s místními příběhy a odkazy komplexněji a mnohovrstevnatě, jak by mi to statické médium neumožnilo.

Jak jste se dostala zrovna k tématu významu železnice v Černošicích, co bylo impulsem pro projekt Vypuštění páry?

Přímo to souvisí s akcí v Lipencích, kterou jsem pořádala v minulosti. Na ní se byl podívat černošický fotograf Petr Kubín, kterému se líbila moje práce s archivním materiálem přímo od občanů Lipenců. Oslovil mě, jestli bych podobnou projekci nechtěla udělat pro Černošice s tím rozdílem, že chce přivést pozornost k železničnímu mostu, a tím přispět k jeho zachránění. To mě samozřejmě velmi zaujalo a přišlo mi to velmi smysluplné. Kromě toho mám k Černošicím vztah, jezdila jsem sem k prarodičům. 

Byla jste spokojena s odezvou na akci? Jaké byly reakce?

Reakce publika byly ohromné. Byla jsem velmi potěšena tolika pozitivními reakcemi, a to i u nejstarší generace. Po promítání se spontánně strhla diskuze s diváky, která pro mě byla velmi obohacující. Je skvělé, když se současné umění dostává i mimo galerii a také ke starším generacím, které očividně může oslovovat úplně stejně, jako generace mladší.

Máte s Vypuštěním páry další plány? Bude možné jej ještě někdy zhlédnout a chystá se případně zase i doprovodný program jako v září?

Určitě budu ráda, když se někdy uskuteční repríza – vítám také jakékoliv rozšíření programu. Jedna z takových akcí s názvem „Černošice a Radotín ve filmu“ proběhla 8. února, kam mě přizval Pavel Vančát, historik a kurátor žijící v Radotíně. Spolu s Letopiseckým spolkem uspořádali celovečerní promítání, kde se kromě Vypuštění páry promítlo pásmo sestavené ze všech fragmentů z filmů, seriálů nebo pořadů (např. Šťastné pondělí na Stream.cz), kde se objevil Radotín. Jedná se o velmi zajímavý průřez od začátku minulého století do současnosti. Byla jsem velmi potěšena zájmem diváků – sál byl úplně plný a pár lidí se prý ani nedostalo dovnitř. Takže určitě budu ráda, když se podobná akce někdy zopakuje. 

Magdalena Kašparová – medailon

Její videopráce byly publikovány na Festivalu dokumentárních filmů Jihlava, na internetové televizi Artyčok.tv, na Letní filmové škole Uherské Hradiště, v rámci projektu Umění pro město nebo 4+4 dny v pohybu. Vystavovala také v galerii Pragovka, 123 gallery Petrohradská nebo třeba v NTK Gallery. V minulosti pořádala site-specific dvoukanálovou projekci na budovu pošty v Lipencích a dál by ráda prozkoumávala a umělecky pojednávala různá místa zde v Poberouní.