Markéta Rysová – členka správní rady Fondu Černošice a zakládající dárce

O krátký rozhovor jsme tentokrát poprosili další zástupce zainteresovaných stran, které ovlivňují chod Fondu Černošice (FČ) – členku správní rady Markétu Rysovou, jež je zároveň zakládajícím dárcem, a realizátora černošické komunitní akce – Sbor Církve bratrské. Ten na letošek chystá Den světových rekordů, na nějž FČ přispěl částkou 15 tisíc korun.

Markéta Rysová (správní rada Fondu Černošice a zakládající dárce)

Markéta Rysová se s rodinou do Černošic přestěhovala před devíti lety, a jak sama říká, rozhodně jí nedělalo problém sžít se zdejším prostředím. Po vystudování Vysoké školy ekonomické prošla několika obory. Pracovala v oblasti zahraničního obchodu, učila na střední škole a zabývala se také návrhy a realizacemi interiérů. Momentálně pracuje v oblasti správy nemovitostí. Na prvním místě je však pro ni rodina a péče o ni, s manželem vychovala tři dcery. Volný čas věnuje sportu nebo olejomalbě.

Co Vás přimělo k tomu, abyste se zapojila do Fondu Černošice a v čem spatřujete jeho hlavní klady?

Do Černošic jsme se přistěhovali před pár lety a hned mě nadchlo propojení bydlení s nádhernou přírodou všude kolem. Pro starousedlíky asi žádná zvláštnost, ale soulad Berounky, lesů a hřebenů hor, kam jsou Černošice zasazeny, mě okouzlil. Přišlo mi proto naprosto přirozené chtít něco podnětného pro toto místo udělat. Vystoupit z anonymity, podporovat smysluplné projekty, a tím udělat Černošice ještě hezčím místem k životu. Již mnohokrát jsem slyšela: Jó Černošice, to je nádherné místo…” Začala jsem se zúčastňovat akcí, které postupně směřovaly k založení Fondu Černošice, u jehož zrodu jsem stála. Účastí ve správní radě FČ bych chtěla vyjádřit snahu o ještě spokojenější život v našem městě, o ještě větší možnost kulturního, sportovního i vzdělávacího vyžití, o ještě více radosti při společných akcích. A o toto všechno by se Fond rád zasloužil.

Patříte zároveň i mezi zakládající dárce, kteří každý rok přispívají 25 000 Kč. Z jakého projektu, který se podařilo za pomoci Fondu realizovat, máte Vy osobně největší radost? 

 Fond je organizace spojující dárce, kteří usilují o zlepšení celého našeho černošického domova”. Snaží se podporovat děti, mladé lidi, seniory, umělce, sportovce, vědce… Proto je těžké vyzdvihnout nějaký konkrétní projekt. Já osobně jsem tělem i duší sportovec. Mám tedy radost, když vidím denně sportovat na oválu u Haly Věry Čáslavské množství dětí i dospělých a zahřeje mě pocit, že také Fond přispěl svou troškou k pořádání atletických závodů. Raduji se z úspěchu černošického florbalu a potěšení mi dělá i příspěvek na závody Krasobrusle. Těším se rovněž na realizaci nových projektů, které jsme se teď rozhodli podpořit. Za všechny jmenuji třeba zřízení komunitní zahrady pro sousedská setkávání, podporu farmářských trhů nebo pokračování víkendových akcí pro rodiny s dětmi. 

Přála byste si v našem městě něco změnit, vylepšit nebo nově vybudovat?

Co se týče zlepšení zdejšího života, nemám velké ambice. Přála bych si udržet život nás všech v bezpečí, v míru a v pohodě, která v Černošicích vládne. A co z těch drobných věcí by mohlo být ještě lepší? Myslím, že stojí za zdůraznění deviza řeky Berounky, která se klikatí městem. Větší využití jejího potenciálu ve formě vybudování městských lázní, restaurace na vodě, parku podél řeky, dalších hřišť nebo půjčoven sportovního vybavení by myslím potěšilo mnoho našich občanů. 

Co byste z pozice členky správní rady Fondu ráda vzkázala všem, kteří v Černošicích bydlí?

Pokud kdokoli chcete něco udělat pro sebe i ostatní v našem městě, nebojte se nás oslovit. Pokud kdokoli máte i malou myšlenku, jak ještě více zlepšit náš komunitní život, nebojte se nás oslovit. Pokud byste rádi věnovali jakoukoliv finanční částku na naše projekty, nebojte se nás oslovit.